Prvi broj

Prvi broj Leptirića, glasila Dječjeg vrtića Kutina izašao je u prosincu 1993. godine i do 1999. godine izlazio je dva puta godišnje, obično u travnju i prosincu. Od 2000. godine izlazi jednom godišnje. Leptirić je prvenstveno namijenjen roditeljima, a njegov cilj je informiranje roditelja o odgojno – obrazovnom radu u vrtiću i unapređivanje komunikacije roditelja i odgojitelja. To je još jedan način da roditelji upoznaju život djeteta u vrtiću te da se aktivno u njega uključe.

Pri izradi vrtićkog glasila ujedinjuju se brojni sudionici odgojnog procesa – roditelji, odgojitelji, stručni suradnici i brojni vanjski suradnici. Leptirić je tako postao most koji ih sve povezuje.

Putem Leptirića roditelji upoznaju:

• prava i potrebe djeteta
  • uvjete života djeteta u vrtiću
  • saznanja o razvoju, osobinama i odgoju djece u vrtiću
  • prijedloge za priče, ideje o aktivnostima i igrama s djecom kod kuće
  • dostignuća u području psihologije, pedagogije, medicine, defektologije
  • prijedloge rješenja za odgojne i psihološke probleme s djecom

Informacije

Svaki broj posvećen je određenoj temi, uvijek vezanoj uz odgoj djeteta u obitelji i vrtiću. U Leptiriću se pisalo o igri i stvaralaštvu djeteta, pozitivnoj slici djeteta o sebi i samopouzdanju, o zdravlju djeteta, o važnosti ljubavi u odgoju djeteta, o povezanosti čovjeka i prirode te odgoju za održivi razvoj...

Leptirić stvaraju svi odgojitelji i stručni suradnici vrtića tako da je on odraz i kronika vrijednog rada s djecom i roditeljima u ustanovi. Uređuje ga uredništvo koje se tijekom godina mijenjalo, a u njemu su radili: Jasna Borovnjak, Mira Jakopović, Olga Jednaković, Josipa Klopček, Andrijana Kovalčik, Džemila Lukač, Ksenija Novokmet, Melita Podoreški, Nataša Rađenović, Sanja Runjić, Mandica Sabljak, Branka Sudec, Branka Tonković , Ljiljana Vdović i Adrijana Badanjak. Prva glavna urednica Leptirića bila je Josipa Klopček na čiju inicijativu je i pokrenut, a od 2001. godine glavna urednica je Jasna Borovnjak.

Osim radnika vrtića, koji u Leptirić ugrađuju stručno znanje, iskustvo i ljubav, u glasilu pišu:

• roditelji koji u svojim člancima opisuju ljubav prema djetetu, zabrinutost za njegov razvoj, probleme u odgoju, ali i sreću zbog napretka djeteta te zahvalnost za odgojna nastojanja i trud odgojiteljica uložen u rad s djetetom;
  • bivši polaznici i radnici vrtića koji se osvrću na svoj doživljaj vrtića te opisuju što im je to iskustvo značilo nekada, a kako na to gledaju sada;
  • ravnatelji, stručni suradnici i odgojitelji iz drugih odgojno – obrazovnih ustanova u Hrvatskoj koji pišu o svojim iskustvima i radu s djecom i roditeljima;
  • vanjski suradnici, koji su u vrtiću provodili kraće programe s djecom ili se uključivali u program vrtića, pišu o svom doživljaju rada s djecom te predlažu roditeljima primjerene igre i aktivnosti;
  • radnici ustanova i poduzeća grada i županije koji surađuju s vrtićem opisuju svoju suradnju te daju stručne savjete roditeljima sa svojih područja rada (medicinskog, književnog, zaštite prirode i dr.);
  • stručnjaci s područja predškolskog odgoja i njemu srodnih područja koji pišu o novim spoznajama u odgoju djeteta i shvaćanju njegova razvoja;
  • radnici u umjetnosti i kulturi koji se osvrću na svoje susrete s djecom u vrtiću te daju svoj doprinos osmišljavanju dizajna Leptirića;

Iako je Leptirić glasilo namijenjeno roditeljima, njegovo središte je slobodno, vedro i razigrano dijete i to mu daje osobit šarm i ljepotu. U dječjim likovnim radovima i izjavama zrcali se spontanost, naivnost, začuđenost svijetom, ali i iskonska mudrost. Leptirić raste u prožimanju i zajedništvu djece, odgojitelja, roditelja i drugih suradnika, te poprima uvijek drugačiji izgled, osvježen jedinstvenom osobnošću autora članaka, obogaćen igrama, maštom i stvaranjem novih generacija djece.

Ostali brojevi Leptirića

NEVEN