Vijesti

Od sjemena do biljke - naš vrt u vrtićkom dvorištu

7.5.2021.

U okviru projekta „Bioraznikolikost našeg kraja: voće i povrće - hrana i zdravlje“ dolaskom proljeća u našoj sobi postavili smo povrni kutić. Cilj nam je bio upoznavanje djece s biljnim svijetom kao izvorom hrane i utjecajem na zdrav život. Krenuli smo s aktivnostima sijanja sjemenja povrća - rajčice, paprike, peršina, salate i graha, sadnjom lućica crvenog luka i sijanjem ječma i zobi. Koristili smo plastične čašice od jogurta, te posude od gline koje su djeca izradila. Poticale smo djecu na brigu i zalijevanje te praćenje rasta. Grah smo stavljali u različite uvjete rasta i radili bilješke. Tako su djeca dolazila do zaključka koji uvjeti su važni za rast biljke. U zalijevanju biljaka koristili smo kompostnu tekućinu (tijekom godine kompostirali smo ostatke voća).

U dvorištu vrtića pripremili smo gredice, presadili neke naše biljke i one koje su djeca donijela od kuće. Tijekom radova u našem vrtu djeca su uočila gliste, mrave i mravinjak, puževe i guštera, promatrala ih i pretpostavljala njihovu korist za vrt (gliste i mravi ruju zemlju, puž nekada pojede salatu, a gušteru je tu kuća). Nastavljamo s brigom za naš vrt i nadamo se ukusnim i zdravim plodovima.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dunja Vidiček i Jasna Borovnjak, odgojiteljice starije B skupine Nevena

Povratak