Vijesti

Stolno - manipulativne igre u jaslicama

12.10.2020.

Stolno - manipulativni centar zauzima važnu ulogu u našoj skupini. Sadrži didaktičke igre kao što su: kutije za umetanje oblika, zidne ploče sa raznim otvaračima, labirinti, zvučno- manipulativne igračke, kućice za spajanje u cijelinu, lego-kocke, spužvaste-građevne blokove itd .Osim didaktičkih,nadopunjen je p.n.m( pedagoško-neoblikovani matrijali) igrama koje smo dodatno izradile, opažavši igru i potrebe djece. Raspon dobi naše djece je od 1,5-2,4 god.starosti pa tako u našem stolno- manipulativnom centru djeca mogu izabrati igre kao što su: punjenje boca papirnim trakicama, naticanje obručeva, umetanje špatula, uticanje slamki, uticanje slamki po boji, umetanje čepova u kutiju,otvaranje i zatvaranje poklopaca, gnječenje domaćeg plastelina itd.  Djeca ovisno o interesu biraju igre te tako razvijaju različite vještine i sposobnosti: razvijaju finu motoriku ruku, uočavaju problemske situacije koje rješavaju sistemom pokušaja i pogrešaka, starija djeca imenuju boje, oblike.  Igra kućicama motivira ih na spajanje dva ili više dijelova u cjeline, iza toga nižu kućice u niz, nabrajaju i imenuju članove obitelji. Igra plastelinom uz puštanje ozbiljne glazbe u pozadini potiče ih na " pražnjenje"  tj.ispoljavanje raznih emocija prilikom gnječenja i manipuliranja plastelinom što je značajno za burnu fazu socio- emocionalnog razvoja i izražavanja svojih emocija na ispravan način. I dalje ćemo pratiti potrebe djece te ovisno njihovim potrebama,obogaćivati ga novim igrama.

 

 

 

 

 

 

 

 

Danijela Kufrin i Ljiljana Vdović, odgojiteljice II. jaslica Bubamare

Povratak