Društvene i matematičke igre

17.11.2020.

U objektu „Leptirić” djeca svakodnevno igraju matematičke igre. Uspoređuju, svrstavaju, razvrstavaju, pridružuju po određenom svojstvu (oblik, boja, veličina, tekstura, pripadanje,..).

Provodimo razne aktivnosti u kojima brojimo (koliko nas je danas u vrtiću, koliko brzih koraka nam treba da dođemo do igrališta, a koliko sporih, brojimo točkice na bubamari, jednake predmete u sobi, koliko smo čunjeva srušili, prepreka preskočili i sl.)

Igramo društvene igre s pravilima u kojima trebamo prebrojiti točkice, prepoznati broj, izbrojiti korake u igri, gumbiće i dr.

U ostalim matematičkim igrama djeca uočavaju i razlikuju prostorne odnose (u, na, ispod, pokraj, ispred, iza), slažu prema zadatku ili predlošku, broje i klasificiraju, pronalaze pripadajuće dijelove cjeline (dijelovi u torti, puzzle).

Svakodnevno igranje društvenih i matematičkih igara povoljno utječe na razvoj spoznaje i potiče djecu na razvoj logičkog razmišljanja.

Mnoge društvene i matematičke igre mogu se jednostavno izraditi i kod kuće te poslužiti kao zabava za cijelu obitelj.

Ivana Kostanjevečki, odgojiteljica mješovite skupine objekta Leptirić, Međurić