Igra glinom - igra stvaranja i opuštanja

14.1.2021.

Uz mnoga sredstva i materijale u našem likovnom kutiću u ponudi je i glina. Osim na poticaje odgojiteljica djeca često traže pomoć u pripremi ovih aktivnosti. Tijekom proteklog razdoblja istraživala su mogućnosti igre i oblikovanja, primjetila da se nakon nekog vremena suši i da ima miris kao zemlji. Upoznala su različite mogućnosti modeliranja i izrade predmeta (trganje, valjanje, spajanje kuglica ili valjkastih oblika, dubljenje i sl.) te kako se od osušene gline može napraviti ljepilo – slip. Također su upoznala postupak od gline do keramike: modeliranje, sušenje, pećenje u velikoj peći za glinu,  bojanje bojama za glinu, stavljanje u glazuru i ponovo pećenje. U nekim od ovih aktivnosti surađivali smo s Udrugom keramičara „Terakota“ Kutina. Za ove aktivnosti postoji stalni interes i dječja pažnja je duga. Primjećuje se opuštenost i zadovoljstvo djece, kako samim tijekom oblikovanja tako i onim što su na kraju napravila.

IZJAVE DJECE

Jure: „Od gline možemo svašta napraviti, Titanik, zdjele, kućicu. Ljepimo s ljepilom

od gline. To mi se sviđa i volim stalno raditi.“

Leon: „Volim raditi nešto s Jurom, kao Titanik. Ljepilo napravimo od gline koja se

osuši i vode. I kada nešto napravimo mora se sušiti.“

Borna: „Kad mijesim glinu ruke su mi mekane, kao da mijesim blato. Svašta sam

radio, zdejlice, poklopce, jabuke. I pjevao sam kad sam radio.“

Mila: „Volim raditi s glinom i stavljam puno ukrasa. Valjala sam i motala i radila frčke.“

Lana: „Dobro mi je bilo kada sam radila, ustvari bilo mi je super. Radila sam kao neke

Dunja Vidiček i Jasna Borovnjak, odgojiteljice starije B skupine Nevena