Vijesti

Rastemo, razvijamo se i učimo kroz društvene igre

16.4.2021.

U kutiću društvenih igara ponuđene su igre kroz cijelu pedagošku godinu. Djeca su uz odgojiteljicu upoznavala pravila i zatim ih počela igrati bez njezine pomoći. Igre koje najradije odabiru su igre kockom poput Vještičje juhe, Gusari, Koji mrav će prvi stići do mravinjaka?, Koji puž je brži? ili Zanimanja, razni tematski memori ili pamtilice, igre kartama poput Crnog Petra, Magarca, Kućice ili Praščića... Kroz igranje društvenih igara djeca savladavaju prepoznavanje i imenovanje boja, geometrijskih oblika i tijela, usvajaju mehaničko brojanje, prepoznaju brojeve te ih povezuju s količinom. U njima razvijaju vještine i poput čekanja na red, poštivanje pravila, ustrajnost, ali i podnošenje neuspjeha. Svaka od njih sadrži i niz sitnih dijelova kojima djeca trebaju manipulirati (figurice koje treba pomicati, kocku koju treba baciti, kartice koje trebaju okretati...) pa time razvijaju spretnost i preciznost motoričkih pokreta šake i prstiju. Osim društvenih igara koje se igraju za stolom,  igraju i one koje uključuju glazbu pa time stvaraju ugodno i veselo raspoloženje u odgojnoj skupini. To su igre poput Vrućih stolica, Ples sa metlom, Ogledalo, Glazbeni kipovi ili Mali dirigent.

Djeca postepeno počinju uviđati da je cilj igara zabaviti se, a ne pobijediti i tu poruku prenose u svoj svakodnevni život.

 

 

 

 

 

 

 

Jasmina Rašo, odgojiteljica mješovite odgojne skupine Pčelica, Banova Jaruga

 

Povratak