Ekološki odgoj u starijoj B skupini Maslačka

7.5.2021.

Kako bi kod djece potaknule stvaranje ekološke svijesti i pravilnih navika ophođenja prema prirodi djeci smo ponudile razne slikovnice i slikovne materijale o sakupljanju, razvrstavanju i recikiranju otpada. Posjetili smo reciklažno odlagalište gdje su djeca vidjela spremnike za razne vrste otpada. Razgovarali smo o štetnom utjecaju otpada na prirodu. Pokusom smo istražili koliko vremena treba da se razgrade papir i plastika. Sami smo se okušali i u recikliranju. U suradnji s roditeljima sakupili smo stare novine od kojih smo napravili reciklirani papir.

Pitale smo djecu: "Što je recikliranje?"

Karlo Vid.: "Recikliranje je kada iz nekih spremika iskoriste neke stvari za nove stvari."

Leo: "Kada zgužvani papir bacimo u spremnik za papir."

Filip S.: "Kada ti se istroše baterije baciš ih u crveni spremnik."

Vito: "Plastiku bacamo u žuti spremnik za recikliranje."

Hanna: "Kada ti se potrga igračka baciš ju u spremnik za plastiku i napravit će novu."

Alisa: "Kartonsku kutiju bacamo u spremnik za papir kada nam više ne treba."

Matej P.: "U biootpad bacamo kore banane i jabuke."

Niko K.: "U sivi spremnik bacamo limenke."

Karlo Vond.: "Kada razbiješ neko staklo bacaš ga u zeleni spremnik."

Petra: "Koru banane ili naranče ne bacaš u smeće nego u biootpad."

Elena Vasik i Daniela Certić Gršeta, odgojiteljice starije B skupine Maslačka