Vijesti

Djeca i ekologija

7.6.2022.

„Svi cvjetovi budućnosti u sjemenu su sadašnjosti“ – kineska izreka

 

 Tijekom zajedničkih šetnji okolinom vrtića i boravkom na obližnjoj livadi, djeca mlađe skupine Potočnice pokazala su interes za biljni i životinjski svijet koji nas okružuje. Temelji ekološke osviještenosti kod djece najranije dobi moguće je razvijati upravo kroz životno-praktične aktivnosti djece i odgojiteljica. Tako su i djeca ove skupine posijala sjemenke graha, rotkvice, salate i blitve, a u malom rasadniku su pratili razvoj sadnica paradajza, paprike i cvijeća. Svakodnevno su promatrali promjene u rastu i razvoju biljke te usvojili pojmove kao što su sjeme, zrno, korijen, biljka, list. Kroz igre i aktivnosti primjerene uzrastu djece otkivali smo čaroban svijet biljaka od sjemena do mlade biljke te važnost vode za sva živa bića. Slikovnica „Zatvori vodu“ potakla je djecu da razviju spoznaju o važnosti vode za sva živa bića. Djeca su nakon ovakvih aktivnosti izrazila svoja mišljenja. Promatrajući mladu biljku graha djeca su izjavila:

 

LUKAS: „Imali smo grah, a sada je narasla mala biljka. Ima malo zelenog i malo bijelog. Treba joj puno vremena da izraste.“

PAOLA: „Iz zrna graha je narasla biljčica.“

MAURO: „Treba joj sunca i vode.“

AJNA: „Moramo joj staviti vode da može rasti.“

MAGDALENA: „Ispustila je biljkicu.“

 

Nakon čitanja slikovnice i razgovora o vodi djeca su zaključila:

 

TENA: „Vodu treba otvoriti malo.“

MAGDALENA: „Voda nam treba za čašu.“

FILIP F. : „Malo treba vode kad se radi kava.“

PAOLA: „Voda nam treba za prati zube i ruke. I djetetu i bebi treba voda.“

LUKAS: „Treba žabama, ribama, morskom psu, kitu. I cvjetić treba vode. I voće. I drvo.“

ILIJA: „Patkice, krokodili i vuk trebaju vodu.“

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Dunja Vidiček i Jasna Borovnjak, odgojiteljice mlađe skupine Potočnica

  

 

Povratak