Vijesti

Igra kinetičkim pijeskom

8.11.2022.

Igra kinetičkim pijeskom djecu potiče na istraživanje. Istražuju svojstvo materijala, njegovu protočnost, težinu, količinu i sl. Ovakva vrsta igre na dijete djeluje vrlo opuštajuće te potiče razvoj senzomotorike, fine motorike, okulomotorike te razvoj pažnje i koncentracije.

Djeci mlađe A skupine Neven ponudile smo u većoj plastičnoj posudi kinetički pijesak. Isprva su djeca istražavala samo teksturu kinetičkog pijeska. Propuštala su ga kroz prste ili su dlanovima formirala kuglice. Kako bi obogatile dječju igru, ponudile smo im i dodatne materijale kao što su posude različitih oblika i veličina, žlice, lijevke, modlice i sl. Pomoću žlica, posude i modlice su punili pijeskom i potom ih otiskivali. Presipavali su pijesak iz jedne posude u drugu. Kroz lijevke su propuštali pijesak i promatrali kako pada u posudu. Dječaci su si obogatili igru s manjim vozilima. Djeca su s vozilima vozila po kinetičkom pijesku i promatrala tragove ostavljene u pijesku. Djevojčice su, vidjevši dječake u igri, donijele plastične životinje koje su potom otiskivale u pijesku.   

 

 

 

 

 

Sanja Zrinšćak Nuić i Dragana Turkalj, odgojiteljice mlađe A skupine Nevena

 

Povratak